30 Temmuz 2011 Cumartesi

yöküm diyor!


Son bir kaç günde o kadar çok şey oldu ki..Ama en çok ilgimi çeken ve iyi mi kötü mü olduğuna karar veremediğim, "asistanların yök tarafından seçilmesi".

Normal durumda, üniversitenin araştırma görevlisi ihtiyacı olduğu zaman kendi internet sitesinde yayınlar ve isteyen başvurur,yazılı ve sözlü sınavını olur,duruma göre torpille ya da hakkıyla kabul edilirdi. Şimdiyse merkezi sınav ile alınacakmış. Ales,üds ve not ortalman tutuyorsa mülakatsız bir yere atanıyorsun ki bu sene öyp ye başvurdum,90 ile açıkta kalan insanlar gördüm,bunlardan biri de benim.Bundan önce alesten en yüksek puanı alanların sıralamaya konulduktan sonra, açılan kontenjanın dört katı kadarı mülakata çağırılıyordu. Jüri isterse bu dört kişiyi de yetersiz bulabiliyordu. Şimdiki sistemle beraber mülakat kurumu ortadan kaldırılıyor. her şey bir tık ötemizde olacak. Vallahi ölümü gördüm sıtmaya razı olmaya hazırım bari eski sistem gelsin.

Anlamadığım noktalar şunlar;

Birincisi; sınav sistemimiz çok mu temiz,her sınavı hakkıyla yapıyor da sıra buna mı geldi??? Üniversiteye giriş sınavında,KPSS'de kopyalar dönmedi mi? Bir yere gelmek için illa badem bıyıklılara para mı yedirmemiz gerekiyor?

Bununla beraber ortada hala düzeltilmeyen not ortalaması sistemi var. Eğer 70'in cc'ye tekabül ettiği bir okulda okuyorsanız bilin ki sizin 3,00 not ortalamanız 80'e denk iken; 60'ın cc'ye tekabül ettiği bir okuldan mezunun 3,00'ı 75 ediyor ve siz ona göre değerlendiriliyorsunuz. Çünkü yökün belirlediği sistem 60'ın cc'ye tekabül ettiği sistem. merkezdeki köklü üniversitelerden 3,30 ile bölümünüzde ilk 10'a bile girebilirken, sizin geçmek için 3 farklı kitap okuyup hazırlandığınız dersi basit bir test sınavı ile veren insanla denk tutuluyorsunuz. Yetmezmiş gibi bütün üniversite hayatınız boyunca neredeyse bütün sınavların kompozisyon yazmanızı gerektirdiği, sözlülerin seminer derslerinin olduğu bir okulu günlerce sabahlayarak bitirip akademisyen olacağım hayallerine kapılmanın da alemi yok. Nasıl olsa - hakir görmüyorum ama benden bilgili olduğunu hiç bir şekilde ispatlamadan hak kazanan- anadoluda sınavların test usulü yapıldığı, 3 saat çalışmayla idare hukukunun geçildiği bir okuldan gelip sizi geçebilirler de. Aynı orta öğretim başarı puanı gibi. Adamlar kolejlerden,özel okullardan ya da saçma sapan devlet okullarından 5.00 ortalma ile mezun oldu, aldılar tam puanı.Ama benim gibiler. Matematik,fen gibi dersleri bile ingilizce gördüler ve öss ye hiç yardımcı değildi. Neresinden tutarsan tut,elinde kalıyor.

Sonuç olarak demek istiyorum ki; her kuşu öptünüz (!) bir leylek mi kaldı? Sen önce ilköğretimine önem ver. Ne istediğini bilen insanlar yetiştir. Yüksek öğrenime sonra el atarsın!!

2 yorum:

  1. hükümetler devletin her kademesini kendi yandaşlarına doğru yonttular.bu zamana kadar yontulmamış tarafta kalanlar umarım o hükümetin g.tüne girerler.kalın kalın oh.

    YanıtlaSil
  2. giren girmiş zaten.ama kime? dilim varmıyor.

    YanıtlaSil